Bir Film İzledim

Bir film izledim. 2005 yapımı olmasına rağmen ben daha birkaç gün evvel televizyonda denk geldim. İlk bakışta ilgimi çekti. Zira, Fransız yapımı olmasına rağmen Türkleri konu alan bir filmdi. Jean Reno ve Emre Kınay’ın birlikte oynadığı bir film.

Buraya kadar her şey normal. Ve, izlenmesi gereken bir film diye düşünüyorsunuz. Zira, filmde yok yok. Fransa’da konumlanmış bir Türk-Ülkücü grubu, bunların peşindeki Fransız polisi, gizli deneysel araştırmalar yapan gizli servis, hafızasını kaybetmiş güzel bir kadın… Aksiyon, macera, gizem, dram bir arada…

Ama, izledikçe meselenin aslında sizin beklediğiniz gibi olmadığı ortaya çıkıyor. Zira, Fransa’da bulunan bu Türk’ler uyuşturucu ve göçmen kaçaklığı yapan, kenar mahallelerde konumlanmış, her türlü pisliğe bulaşmış bir grup. Poşu takıp, şalvar giyiyor ve elinde kalaşnikoflarla Fransa’da terör estiriyorlar. Bir de üstüne bozkurt işareti yapıp, boyunlarında altın hilal madalyonu taşıyorlar.

Film, Jean-Christophe Grange’ın kitabından uyarlanmış olup, uyarlamayı da yazar Grange yapmış. Aynı zamanda kitabın yazım aşamasında Soner Yalçın, Ahmet Ümit, Enis Berberoğlu, Ruşen Çakır, Melih Aşık ve Kemal Can gibi isimlerden bilgi almış.

Kitabı okumadım. Filmi izlediğimde ise, vakt-i zamanında ülkücü camianın esaslı bir tepki göstermiş olduğunu düşündüm. 2005 yılı çok uzak bir tarih olmamasına karşın böyle bir tepkiyi anımsamıyor oluşumu, zaten filmden de bihaber oluşuma bağlayıp, ufak çaplı bir araştırma yaptım. Evet, hatırı sayılır bir tepki gelmemiş.

Her ne kadar bu politik görüşü savunmuyor olsam da, bir Türk olarak bu film beni rahatsız etti. Avrupa’daki imajımız hali hazırda son derece bozuk. Üstüne bir de bu film gibi yapımlarla Avrupa ve dünya kamuoyundaki Türk algısının konumlandırılmaya çalışıldığı nokta kabul edilebilir gibi değil.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !